Otwórz Umysł
Otwórz Umysł

2022-12-23 2 minuty

Potrzeby

thumbnail for this post

Świąteczny czas sprzyja myśleniu o potrzebach innych osób.

Ta wspaniała tradycja może przerodzić się w presję i przynieść sporo dyskomfortu. Szczególnie w sytuacji, gdy my sami nie dysponujemy zasobami psychicznymi.

Wiele osób czeka na ten czas, marząc o zasłużonym odpoczynku. Nie zawsze jednak udaje się go znaleźć.

Dlaczego?

Powodem doświadczania trudności emocjonalnych jest często brak równowagi pomiędzy dwoma podstawowymi potrzebami człowieka. Jako ludzie potrzebujemy być do kogoś przywiązani. Jednocześnie chcemy być zdolni do obrony przed innymi. Zdobycie umiejętności elastycznego poruszania się po wymienionych potrzebach daje nam możliwość czuć się dobrze, zmniejszając tym samym ryzyko zapadnięcia w chorobę.

O przywiązaniu..

Człowiek posiada wrodzony, biologiczny popęd do łączenia się w grupy i nawiązywania współpracy. Ważne, by w grupie czuć się bezpiecznie. Jedynie wtedy nasz układ nerwowy wprowadza nas w stan uspokojenia i daje możliwość odpoczynku. W sytuacji, gdy w grupie nie czujemy się bezpiecznie, nie możemy zaspokoić podstawowej potrzeby przywiązania oraz narażamy się na długotrwały stan pobudzenia organizmu. Zachowania prospołeczne bezpośrednio pobudza nasz dopaminergiczny układ nagrody (van der Meulen, Ijzendoorn i Crone, 2016) - tak samo, jak używki :)

O asertywności..

Oprócz potrzeby bycia przywiązanym do grupy potrzebujemy również czuć, że my jako jednostka też potrafimy kontrolować sytuację. Chcemy czuć się kompetentni i autonomiczni. Potrzebujemy być przekonani o własnej sile do adekwatnej obrony w sytuacji zagrożenia. Nasz układ nerwowy popycha nas wtedy do wyboru walki lub ucieczki. Dzięki realizowaniu tej potrzeby możemy osiągać też wyższą pozycję w systemie społecznym oraz cieszyć się większą samodzielnością.

Każdy z nas potrzebuje, aby prawidłowo się rozwijać:

  • Podstawowego bezpieczeństwa
  • Kontaktu z innymi
  • Autonomii
  • Poczucia własnej wartości
  • Autoekspresji
  • Rozsądnych, rannych ograniczeń

Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie priorytetem. Dlaczego jest to tak ważne? Nie od dziś wiadomo, że ciało i umysł to naczynia połączone. Dobre samopoczucie psychiczne wpływa na wiele sfer naszego funkcjonowania.

Zastanów się czy…

  • Masz świadomość swoich aktualnych potrzeb?
  • Potrafisz odszukać adekwatne sposoby na ich zaspokojenie?
  • Poddajesz się po pierwszej porażce na drodze do ich zaspokojenia?
  • Komunikujesz potrzeby innym ludziom?
  • Czy może uważasz, że jesteś samowystarczalny/na?
  • Może jednak sądzisz, że potrzeby są domeną ludzi słabych, a Ty nie chcesz za taką uchodzić.

A teraz zapraszamy Cię to zastanowienia się czego aktualnie Ci brak :)

Bibliografia:

  1. Program zmiany sposobu życia. Uwalnianie się z pułapek psychologicznych. Janet S. Klosko, Jeffrey Young. Wydawnctwo zielone drzewo. Instytut Psychologii Zdrowia PTP, 2012
  2. KONTEKSTUALNA TERAPIA SCHEMATÓW. Integracyjne podejście do zaburzeń osobowości, dysregulacji emocjonalnej i funkcjonowania w relacjach. Robert Brockman, Eckhard Roediger, Bruce A. GWP 2021