Otwórz Umysł
Otwórz Umysł

2023-01-04 5 minuty

Zdrowie Psychiczne - Formy Pomocy

thumbnail for this post

Forma pomocy zależy od rodzaju potrzeby, z którą się zgłaszasz. Warto wiedzieć, że wybór jest spory, ale tylko dobrze dobrana interwencja przyniesie oczekiwane korzyści. Polecamy zastanowić się, czego aktualnie potrzebujesz i na co jesteś gotowy.

Od czego zacząć?

Zachęcamy do zapoznania się z treścią, a pewnie rozjaśnią się podstawowe kwestie. Warto zacząć od konsultacji, specjalista pokieruje Cię odpowiednio.

Kryzys?

Jeśli przechodzisz kryzys psychiczny, możesz potrzebować interwencji kryzysowej lub krótkoterminowego, ale intensywnego wsparcia od specjalisty. Po wyjściu z kryzysu psychicznego kończysz spotkania ze specjalistą.

Kiedy psychoterapia?

Zgłoszenie do psychologa nie oznacza konieczności podejmowania psychoterapii. Spotkania raz w miesiącu nie można nazwać psychoterapią, ale raczej wsparciem, które też się sprawdza w niektórych przypadkach. Psychoterapia trwa dłużej, to proces leczenia. Ma swoją strukturę i cele pracy. Zakłada kontrakt oraz plan na wspólną pracę nad problemem pacjenta. Wymaga motywacji i zaangażowania, a więc i zasobów i gotowości. Nie działa jak pigułka przeciwbólowa, raczej pozwala nam w bezpiecznych warunkach dokonać przeglądu oraz reorganizacji siebie.

Wprowadzając Cię w tematykę zdrowia psychicznego musimy uporządkować sobie wiedzę na ten temat. Człowiek to istota złożona. Psychologia jak i jej pochodne dziedziny nauki ciągle się rozwijają.

Czym jest psychologia?

Psychologia to nauka zajmująca się psychiką człowieka oraz jego zachowaniem. Bada wpływ czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych na konkretne zachowania. Jest to bardzo szeroka dziedzina nauki, z tego powodu powstały konkretne specjalizacje. Jedną z nich jest psychologia kliniczna, która ukierunkowana jest na diagnozę pacjenta oraz jego rehabilitację.

Psycholog czy psychoterapeuta?

Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą. Psychologiem jest osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie i najczęściej ma tytuł magistra psychologii.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to metoda rehabilitacji, czyli leczenia problemów natury psychicznej. Polega na spotkaniach pacjenta z psychoterapeutą, podczas których wspólnie poszukuje się źródeł zgłaszanych problemów oraz dostosowuje się techniki leczenia w celu poprawy zdrowia. Czas psychoterapii zależy od jej nurtu jak i zgłaszanego problemu.

Możemy również skorzystać z psychoterapii grupowej, podczas której spotykamy się na sesjach z większą ilością osób. Używane metody leczenia różnią się od siebie w zależności jaki typ psychoterapii wybieramy i z czym się borykamy. Większość z nas przychodzi na terapię z powodu trudności w codziennym funkcjonowaniu. Często bywamy nieszczęśliwi lecz nie wiemy jakie jest źródło naszego cierpienia. Istotą terapii jest uzyskać samoświadomość na temat własnych myśli, emocji i reakcji by móc bardziej je kontrolować w celu poprawy jakości życia. Psychoterapeuta ukończył dodatkowe najczęściej 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne, uzyskał certyfikat potwierdzający kompetencje.

Przy wyborze psychoterapeuty warto sprawdzić jaki nurt terapeutyczny praktykuje specjalista, jaką szkołę skończył, do jakiego towarzystwa należy czy poddaje swoją pracę superwizji.

Kiedy potrzebny psychiatra?

Przy poważniejszych problemach psychicznych lub dużym nasileniu niepokojących i destrukcyjnych objawów potrzebna będzie konsultacja z psychiatrą. Psychiatra to lekarz, który ogląda nasz umysł od strony fizjologicznej. Jest to bardzo istotne by sprawdzić czy nasze problemy natury psychicznej nie są spowodowane brakiem równowagi w warstwie biochemicznej. Ważne, aby wiedzieć czy potrzeba nam pomocy farmakologicznej by uzyskać poprawę. Do tego potrzebny jest nam lekarz specjalista psychiatria. Nie bójmy się go.

Psychiatria jest jedną z podstawowych specjalizacji medycznych, zajmująca się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Psychiatra ukończył studia lekarskie i specjalizację z psychiatrii. Do psychiatry też można udać się po zwolnienie lekarskie.

Kim jest neurolog?

Dziedziną powiązaną z psychiatrią jest neurologia. Skupia się ona przede wszystkim na schorzeniach, których podłożem są procesy niszczące układ nerwowy człowieka.

Neurolog to specjalista, który zajmuje się między innymi: migreną i bólami głowy, guzami mózgu, miastenią, udarami mózgu oraz jego stanami zapalnymi, padaczką. Diagnozuje i leczy schorzenia mózgu, nerwów obwodowych oraz rdzenia kręgowego. Warto wiedzieć, że mamy możliwość skonsultować się z neurologiem. Neurolog również ukończył studia lekarskie i zrealizował specjalizację z neurologii.

Kompleksowe działania dają najlepsze efekty, zwiększając prawdopodobieństwo leczenia.

Jakie formy wsparcia na NFZ ?

W ramach NFZ możemy szukać wsparcia w oddziałach dziennych i całodobowych oraz w Poradniach Zdrowia Psychicznego (PZP). Poradnie Zdrowia Psychicznego oferują pomoc ambulatoryjną psychiatryczną i psychologiczną. Oddział Dzienny Psychiatryczny oferuje zajęcia w formie grupowej. Pobyt trwa od rana do godzin popołudniowych. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Za czas pobytu otrzymuje się zwolnienie lekarskie. Tak zwane „ostre stany” i gwałtowne pogorszenie zdrowia leczy się w ramach oddziałów całodobowych psychiatrycznych. W sytuacji, gdy stan pacjenta, który na skutek zaburzeń psychicznych zagraża sobie lub innym, wymagane będzie leczenie w szpitalu psychiatrycznym. O przyjęciu na oddział decyduje lekarz dyżurny.

Co z prywatną formą leczenia?

Komercyjnie również można korzystać z wizyt formie grupowej i indywidualnej. Stacjonarnie, jak i online. Komercyjne usługi mają to do siebie, że sama decydujesz, z jakiej formy wsparcia chcesz skorzystać i samodzielnie wybierasz specjalistę.

Zdarza się, że niektórzy pracodawcy w ramach benefitów pracowniczych oferują pakiety medyczne. Warto sprawdzić, czy w ramach takich pakietów jest możliwość korzystania z pomocy psychologa lub psychiatry.

W gabinecie czy online?

Tu odpowiedź jest jak zwykle u psychologów: „to zależy”. Każda z form ma swoje plusy i minusy. Pandemia pokazała, że psychoterapia online jest wygodna i skuteczna dla pacjenta. Oczywiście ma swoje minusy jak wszystko, co poddajemy ocenie. Najważniejsze przy tej formie współpracy jest stabilne łącze internetowe, niezawodny sprzęt, na którym możemy odbyć takie spotkanie z psychoterapeutą w dogodnym dla siebie miejscu. Jeśli, któryś z elementów nie zda egzaminu, spotkanie może być niemożliwe do przeprowadzenia. Kolejną opcją są prywatne preferencje. Są osoby, które po prostu wolą spotkać się „twarzą w twarz”.

Sesje w gabinecie psychoterapeuty, czyli najbardziej klasyczna forma również może mieć wiele zalet, ale i wad. Jednym z minusów jest często wyższy koszt wizyt w gabinecie. W sytuacji, gdy gabinet jest oddalony od miejsca zamieszkania, należy doliczyć koszty dojazdów. Nie zapominajmy też o czasie, który trzeba spędzić w korkach, aby dostać się na spotkanie.

Grupowo czy indywidualne?

Grupowe formy psychoterapii mogą odbywać się w grupach zamkniętych, jak i otwartych. Zamknięte grupy to takie, do których w trakcie trwania programu nie dołączają nowi uczestnicy, pracuje się w czasie i nad problemem, na który obowiązuje kontrakt terapeutyczny. Praca w grupie ma wiele zalet. Grupa jest szczególną formą wsparcia, uczestnicy pomagają sobie w ukazywaniu wzajemnych trudności, również tych dotyczących bezpośrednio umiejętności nawiązywania relacji. Czynnikiem leczącym w tym przypadku są procesy grupowe.

Indywidualne formy psychoterapii mają przede wszystkim tę zaletę, że praca skrojona jest na miarę osoby, która zgłasza się po pomoc. Praca odbywa się na podstawie zgłoszonej listy problemów. Ustalany jest cel terapeutyczny oraz plan działania. Cała uwaga psychoterapeuty jest skupiona na osobie, z którą aktualnie pracuje podczas sesji. Dobór formy pomocy jest kwestią aktualnych, indywidualnych potrzeb i możliwości każdego z nas.